Ziołowy Zakątek Koryciny. Agroturystyka w podlaskim stylu.

WYPOCZYNEK NA PODLASIU W WIEJSKIM STYLU.

Ziołowy Zakątek Koryciny to miejsce unikatowe w skali Polski. Położony około półtorej godziny na południe od Białegostoku, jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie: Puszczy Białowieskiej, Nadbużańskiego Podlasia, Narwiańskiego Parku Narodowego czy innych atrakcji Podlasia.

Jeżeli chcesz spędzić majówkę, weekend czy urlop w cudownym miejscu, z dala od zgiełku codziennych trosk, a nawet bez telefonu, telewizji czyli unplugged, zapraszam do Ziołowego Zakątka.

WIEJSKIE ZOO

Ziołowy zakątek to miejsce doskonałe dla rodzin z dziećmi. Nie ulega żadnej wątpliwości, każdy, turysta indywidualny czy grupowy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz otoczenia lasów, czystego powietrza, wspaniałego ogrodu botanicznego, każdego małego turystę ucieszy z pewnością wiejskie ZOO i możliwość obcowania z przyrodą.

Najlepszą rzeczą dzięki, której dzieci i dorośli mogą poznać życie zwierząt gospodarskich jest fakt, że wiele z nich: gęsi, kury, indyki chodzą na wolności.Zagrody są zorganizowane w taki sposób, ze nawet najmniejsze szkraby mają możliwość poznawania z bliska żywych zwierząt gospodarskich i znajdują w tym wielką radość.
 Na potrzeby agroturystyki hodowane są zwierzęta, mamy także własne jajka i wyroby mleczne. Składniki potraw zbierane są również w okolicznych lasach i na polach- w naszej kuchni wykorzystujemy różnego rodzaju dzikie rośliny jadalne, powszechnie uznawane za chwasty. 

Oprócz tego, na najmłodszych czeka wspaniały, świetnie wyposażony plac zabaw z drewna w modnym obecnie stylu Montessori. 

WARSZTATY DLA MAŁYCH I WIĘKSZYCH

Dla starszych dzieci i nie tylko Ziołowy Zakątek przygotował ciekawe warsztaty takie jak:- Zielarnia: warsztaty zielarskie -Pracownia ceramiczna: warsztaty ceramiczne-Zajęcia terenowe i laboratoryjne (Sala Mikroskopowa)-Gry i zabawy edukacyjne, kuligi,-Dla dorosłych również warsztaty nalewkowe

Oprócz warsztatów do dyspozycji gości oddane zostało ZIOŁOWE SPA! 
Do dyspozycji gości Ziołowy Zakątek przygotował:

-kąpiele ziołowe,-zabiegi SPA,-SAUNĘ,-JACUZZI,-Odkryty basen przy ogrodzie.
W Ziołowym Zakątku funkcjonuje także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty. Naszym gościom proponujemy również kąpiele ziołowe, pomagające w naturalny sposób podreperować zdrowie.

http://ziolowyzakatek.pl/

KUCHNIA PODLASKA W WIEJSKIM STYLU

Będąc w Ziołowym Zakątku mamy ochotę spróbować tradycyjnej kuchni Podlaskiej, pachnącej ziołami, gdzie „gospodynie” wykorzystują Dary Natury pozyskane na miejscu.
Aby urozmaicić gościom wybór, do dyspozycji są dwie restauracje:

-Pierwszą z nich jest Karczma Ziołowego Zakątka, położona niedaleko wejścia do Ogrodu Botanicznego, gdzie serwują regionalne dania, a także możemy wynająć salę na wesele, przyjęcie, konferencję.

Karczma Ziołowego Zakątka to klimatyczne miejsce utrzymane w tradycyjnie podlaskim stylu, idealne na spędzenia czasu z najbliższymi lub w szerszym gronie przyjaciół. Dania serwowane w karczmie oparte są o sprawdzone receptury oraz sezonowe warzywa, owoce, zioła i przyprawy. Na potrzeby restauracji w Ziołowym Zakątku prowadzony jest również ekologiczny warzywnik, gdzie warzywa uprawiane są w sposób organiczny, w oparciu o tradycyjne metody uprawy. Potrawy w naszej restauracji pełne są aromatycznych ziół i przypraw. 

-Drugą z nich jest klimatyczna miejsce, otwarte w każdy weekend w sezonie:  Swojskie jadło w stodole. Oprócz dobrego naturalnego, podlaskiego jadła, (ku uciesze dzieci) znajdziemy tam plac zabaw na sianie i wolierę ze zwierzętami.

W gościnie Ziołowego Zakątka. Nocleg i nie tylko…

Ziołowy zakątek jest dobrze przygotowany na obsługę gości. Do dyspozycji turystów jest wiele miejsc noclegowych w różnych wiejskich, zabytkowych chatach podlaskich. Można tu spędzić sielskie chwile i poczuć się jak w dawnym podlaskim gospodarstwie.
Można skorzystać między innymi:

– ze SPA, basenu, Biblioteki zielarskiej, Ogrodu Botanicznego, Karczmy, Warsztatów, czy placu zabaw z drewna.

Fragment opisu bazy hotelowej Ziołowego Zakątka: 
 Ziołowy Zakątek oferuje swoim gościom obszerną bazę noclegową dla ponad 150 osób. Pokoje mieszczą się w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku, przenoszonych z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Przytulne pokoje doskonale oddają klimat sielskiej, wschodniej wsi. Wszystkie budynki zbudowane są z drewna i konserwowane tłoczonym na zimno olejem lnianym. Naturalne są również pokrycia dachowe- dachy wykonane są ze słomy, drewna lub gliny. W części pokojów możliwy jest nocleg na tradycyjnych, słomianych siennikach. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoju przy gospodarstwie, gdzie możemy mieć pewność, że obudzi nas pianie koguta czy mruczenie krowy. Przebywanie w tym miejscu pozwala zapoznać się z życiem, jakie dawniej toczyło się w podlaskich gospodarstwach. Na jego terenie możemy obserwować najróżniejsze, tradycyjnie hodowane zwierzęta gospodarskie. http://ziolowyzakatek.pl/

Perła Ziołowego Zakątka czyli Ogród Botaniczny i Kościół Matki Bożej Jagodnej.

W sezonie turystycznym goście nie korzystający z noclegu, mogą odpłatnie zwiedzać Ogród Botaniczny. Polecam z całego serca!!! Warto wziąć przewodnika, który pokaże nam i objaśni charakterystykę i działanie roślin. Trzeba też zarezerwować sobie najmniej godzinę na zwiedzanie tego wspaniałego ogrodu. Jeżeli chcemy trafić na okres kwitnienia roślin, najlepiej przyjechać w sezonie turystycznym od maja do września. 

Podlaski Ogród Ziołowy został założony w 2007 roku, chociaż przygotowania do jego utworzenia rozpoczęto już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. W 2011 roku uzyskał on status Ogrodu Botanicznego oraz członka Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. W Ogrodzie gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne. Obecnie liczy on około 1500 taksonów, w tym 85 gatunków objętych ścisłą i 13 częściową ustawową ochroną. Materiał kolekcyjny gromadzony jest zarówno w porządku systematycznym, według przynależności do rodzin botanicznych, jak i przy uwzględnieniu wymagań siedliskowych (rośliny terenów suchych, lasów, łąk, terenów podmokłych i wodnych). Specyfiką Ogrodu są kolekcje populacji dziko rosnących roślin leczniczych pozyskiwanych z obszaru Wschodniej Polski, stanowiące materiał badawczy wykorzystywany m.in. przez współpracujące z Ogrodem instytucje naukowe. Ogród regularnie wydaje Index Seminum i prowadzi wymianę materiału nasiennego z 45 instytucjami krajowymi i zagranicznymi. W 2012 roku przy Ogrodzie powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej prowadzący zajęcia dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz studentów wyższych uczelni.  

Z zapachem ziół i przypraw do domu.

W jednym z domów drewnianych tuż przy ścieżce prowadzącej do Ogrodu Botanicznego można zakupić:- zioła, zaprawki, herbaty, miód, naturalne soki bez dodatków, przeróżne oleje, przyprawy oraz -jajka od kur z wolnego wybiegu (tych samych które chodzą obok waszych nóg) 🙂
https://www.ziolowyzakatek.sklep.pl/

Magdalena Gessler w Ziołowym Zakątku:

Pod koniec sierpnia 2017 roku Ziołowy Zakątek odwiedziła jako gość, mistrzyni smaku i stylu, znana z Kuchennych Rewolucji Pani Magdalena Gessler. Jak napisała na swoim Facebooku:
„Ziołowy zakątek .. Podlasie .., duży szok.., mamy takie bogactwo .. stare tradycje gdzieś zatrzymane”. 


Ziołowy Zakątek i okolice. Zwiedzanie i wycieczki.

Jeżeli twoja bazą wypadową jest Ziołowy Zakątek, najbliższymi miejscami zwiedzania mogą być:
-Białowieża i Hajnówka

-Ciechanowiec
-Św. Góra Grabarka

– Siemiatycze

-Mielnik

-Kasztelik Korona Podlasia

-Drohiczyn

Podsumowanie:

O wspaniałym Ziołowym Zakątku można pisać wiele. Jest to miejsce unikatowe i w Województwie Podlaskim jeszcze mało znane oraz póki co, nieskomercjalizowane. Dlatego postanowiłam poświęcić temu wpisowi trochę więcej czasu i podzielić go na dwie części. W drugiej części zaprezentuję Państwu fotorelację z Ogrodu Botanicznego Ziołowego Zakątka wraz z zabytkowym drewnianym kościołem p.w. Matki Bożej Jagodnej, przeniesionym tu z Grodziska.


Jeżeli chcesz pojechać na wycieczkę, spędzić wakacje, majówkę, urlop w wiejskim stylu, na Podlasiu gdzie czas się zatrzymał, a natura daje to co najlepsze, zapraszam do kontaktu!
Pomogę Ci zorganizować prawdziwy wypoczynek unplugged w wiejskim stylu w Ziołowym Zakątku i innych pięknych miejscach Podlasia 🙂


mail: lubiepodlasie@gmail.com

tel. 889 564 202

FB

WWW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *