„U Pana Boga w ogródku”, czyli gdzie jest naprawdę Królowy Most?

Podczas wycieczek po regionie podlaskim turyści często pytają mnie jako przewodnika:

Gdzie jest miejscowość, w której toczyły się losy bohaterów z U Pana Boga za miedzą, w ogródku, za piecem?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Cerkiew-św.-Anny-Królowy-Most-lubiepodlasie.pl-przewoenikpodlasie-1024x768.jpg
Cerkiew św. Anny w Królowym Moście, fot. Joanna Radziszewska

Wtedy odpowiadam…To nie Królowy Most jest gwiazdą filmu, a większość charakterystycznych scen nagrywano w Supraślu, Tykocinie, Sokółce i Białymstoku.

Każdy pasjonat Podlasia zna historię bohaterów Królowego Mostu. Barwne postacie komendanta i księdza wpisały się na dobre w pamięć. Nie każdy jednak wie, że główne sceny do trylogii nagrywane były w Supraślu.

W tym malowniczym miasteczku wykonano najwięcej ujęć. Barwny komendant i jego posterunek. Centrum dowodzenia dzielnego komisarza, znajdowało się w tzw. Domu Kleina, budynku zarządcy dawnej fabryki włókienniczej Buchholtzów. Dziś w tym budynku mieści się Centrum Kultury i Rekreacji. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie komenda-królowy-most-supraśl-przewodnik-białystok-1024x682.jpg
Komenda z Królowego Mostu, fot. http://www.lubiepodlasie.pl

W jednym z tzw. Domów Tkaczy zlokalizowanych przy alei 3-go Maja w Supraślu mieszkała rodzina komendanta posterunku policji w Królowym Moście, w którego rolę wcielił się Andrzej Zaborski.

Ujęcia wież cerkwi Zwiastowania Bogarodzicy oraz bramy dzwonnicy również znalazły odbicie w filmie, umiejscowionym w Królowym Moście.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie monaster-supraśl-przewodnik-podlasie-prawosławie-królowy-most-1024x682.jpg
Cerkiew p.w. Zwiastowania Bogarodzicy. fot. www.lubiepodlasie.pl

Z komina budynku położonego na tyłach zabudowań klasztornych wielokrotnie próbował skoczyć Ogniomistrz Ignacy, ojciec komendanta. Na ziemie „sprowadzała” go, przy pomocy swojego uroku osobistego gospodyni z Zapiecka, Halinka Struzikowa

Szlak tematyczny?

Choć zainteresowanie tematem jest ogromne, jak dotąd nie powstał (poza broszurką) szlak tematyczny U Pana Boga w ogródku z prawdziwego zdarzenia z tabliczkami i opisami przy obiektach. Myślę, że byłby to strzał w dziesiątkę, a miasteczko zyskałoby ciekawą atrakcję turystyczną.

Królowy Most w Tykocinie?

Poza wymienionymi miejscami, sceny nagrywano również w Tykocinie. Nazywany przez Agnieszkę Osiecką Miasteczko bajeczka, taki właśnie jest.  Oprócz zrekonstruowanego w części Zamku Zygmunta Augusta i pięknego rynku (Perły baroku jakim jest zwany) z unikatowym kościołem św. Trójcy posiadającym oryginalne wyposażenie z czasów Branickich ma wiele do zaoferowania.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie, fot. Agata Hryciuk

Tykocin na planie filmowym

W Tykocinie nagrywano kilka scen do Filmu. Dawny Alumnat wojskowy ufundowany przez starostę tykocińskiego Krzysztofa Wiesiołowskiego. Niegdyś dom dla weteranów wojennych, dawniej trzeci tego typu obiekt w Polsce, a jedyny zachowany do naszych czasów! W filmie popularna gospoda.

W Tykocinie możecie też zwiedzić najlepiej zachowaną Synagogę na Podlasiu. Poczuć klimat przedwojennego sztetlu żydowskiego, spróbować tradycyjnych dań żydowskich w osławionej Tejszy

 Niegdyś działała w Tykocinie jedna z największych gmin wyznaniowych Żydów w Polsce. Pozostałością po dawnym sztetlu (oprócz Synagogi i Domu Talmudycznego) są wąskie uliczki nieliczne już domy drewniane i kamienice oraz najstarszy cmentarz żydowski (kirkut) na Podlasiu!.

Sala Wielka synagogi w Tykocinie
Sala wielka synagogi w Tykocinie, fot. http://www.lubiepodlasie.pl

Most na Narwi „Polskiej Amazonii”

Jest też ciekawy most na rzece Narew zwanej Polską Amazonią. Właśnie w tym miejscu nagrywano kolejne sceny do filmu.

Most na rzece Narew
Most na rzece Narew, fot. Agata Hryciuk

Królowy Most w Sokółce czyli odwieczna pogoń za wasilicą, nalewki i próby chóru.

Scen związanych z księdzem i jego wieczną pogonią za wasilicą doszukamy się w Sokółce, gdzie na tle „plebanii” rozgrywały się najciekawsze wydarzenia z udziałem bohatera. Były też próby chóru  pod przewodnictwem organisty Witka oraz konwersacje księdza z batiuszką.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Kościół-św.-Antoniego-Sokółka-lubiepodlasie.pl-Białystok-podlaskie-przewodnik.jpg
Sanktuarium Cudu Eucharystycznego i kolegiata św. Antoniego w Sokółce, fot. www.lubiepodlasie.pl

Skąd się wziął Królowy Most?

Dla zainteresowanych napiszę, że faktycznie osada Królowy Most istnieje, kościółek i cerkiewka jest, droga gdzie stali stróże prawa i łowcy przyszłego zięcia też. Polecam odwiedzić również tą sielską i malowniczą wieś leżącą w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Od wsi odchodzi wiele pięknych, szlaków pieszych i rowerowych oraz Szlak Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej

Poza wymienionymi miasteczkami sceny nagrywano w wielu innych malowniczych zakątkach Podlasia oraz w Białymstoku.

Zachęcam do odkrywania pięknych miejsc, podróżując do urokliwych miasteczek i wsi Podlasia, poznając prawdziwe życie tutejszych mieszkańców.

Chcesz zaplanować wycieczkę śladami U Pana Boga za miedzą, w ogródku, za piecem? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat scen filmu nagrywanych na Podlasiu. Zachęcam do kontaktu i realizacji mojej autorskiej wycieczki.

Zadzwoń: 889 564 202

Napisz: lubiepodlasie@gmail.com

Zdjęcia są własnością strony: www.lubiepodlasie.pl www.przewodnikbialystok.pl

Jeden komentarz do “„U Pana Boga w ogródku”, czyli gdzie jest naprawdę Królowy Most?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *